Program MDM będzie funkcjonował jedynie do roku 2018, dlatego warto się spieszyć ze złożeniem wniosku. Co prawda środki na 2016 zostały już wyczerpane, ale cały czas można starać się o dopłaty w kolejnych latach.
W ostatnich miesiącach można było zaobserwować prawdziwy boom na dopłaty do wkładu własnego kredytu hipotecznego w ramach programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Ogromne zainteresowanie zaczęło się po wprowadzeniu zmian w programie, które zwiększyły dopłaty i rozszerzyły dofinansowanie o mieszkania z rynku wtórnego. Dodatkowym bodźcem był wzrost obowiązkowego wkładu własnego od początku roku 2016 oraz zapowiedź, że program Mieszkanie dla Młodych nie będzie przedłużony poza rok 2018. Białostocki deweloper Sonata Park tłumaczy jednak, w jaki sposób wciąż można skorzystać z programu MDM.
Dopłaty z MDM – jakie warunki należy spełnić?
Co prawda pieniądze MDM przeznaczone na rok 2016 już się skończyły, jednak ciągle można składać wnioski o dofinansowanie w latach 2017 i 2018. Trzeba jednak się spieszyć, ponieważ limit na przyszłe lata również może zostać wkrótce wyczerpany.
Warto przypomnieć, jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie w ramach programu MDM. Przede wszystkim trzeba znaleźć mieszkanie nie tylko w limitach cenowych odpowiednich do miejsca zamieszkania, ale również o odpowiedniej powierzchni – maksymalnie 75 mkw. dla mieszkań lub 100 mkw. dla domów (rodziny z trójką i więcej dzieci mogą szukać nieruchomości większych o 10 mkw.). Nie można być w przeszłości właścicielem mieszkania lub domu, a do tego wiek beneficjenta nie może przekroczyć 35 lat (nie dotyczy rodzin z co najmniej trójką dzieci). Nieruchomość na potrzeby mieszkaniowe musi zostać zakupiona na kredyt, zaciągnięty na minimum 15 lat. Można liczyć na następujące dofinansowanie: 10% - bezdzietni, 15% - posiadający 1 dziecko, 20% - 2 dzieci, 30% - 3 i więcej dzieci.
Procedura udzielenia kredytu z MDM
Przebieg procesu kredytowego i dofinansowania w ramach MDM wygląda podobnie we wszystkich bankach. Zaczyna się od weryfikacji dokumentów i informacji na temat kupowanego mieszkania oraz sytuacji wnioskodawcy (czy spełnia kryteria MDM). Potem bank podejmuje wstępną decyzję i przyjmuje od klienta wniosek o dofinansowanie. Kolejny etap to weryfikacja wnioskodawcy w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Po pozytywnej decyzji, następuje rejestracja wniosku w systemie BGK, a po jego akceptacji, wniosek kredytowy rozpatrywany jest przez bank, który może zażądać uzupełnienia dokumentów lub dostarczenia dodatkowych. Kolejny etap to podpisanie umowy i uruchomienie kredytu.
Dokładnie przygotowanie się do procesu kredytowego i przygotowanie wszystkich dokumentów może znacznie przyspieszyć decyzję banku, a tym samym spowodować szybsze uruchomienie środków.
(-)