Polska znajduje się w okresie szczytu zachorowań na grypę – ocenia Główny Inspektor Sanitarny. Szczepmy się, przestrzegajmy zasad higieny, unikajmy skupisk ludzi, wietrzmy pomieszczenia - radzi. W ostatnim półroczu w kraju odnotowano śmierć 65 osób u których stwierdzono grypę.
Od początku sezonu grypowego 2015/16, czyli od 1 września 2015 r. do końca lutego, zanotowano 2 396 567 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę. Jak co roku liczba ta zwiększa się z początkiem stycznia, a wzrost zapadalności na tę chorobę zwykle utrzymuje się do marca.
- Możemy założyć że jeśli kilka do kilkunastu procent z tych osób chorowało na któryś z wirusów grypy, to i jest to olbrzymia rzesza ludzi - mówi w rozmowie z PAP Główny Inspektor Sanitarny Marek Posobkiewicz. Większość z nich, jak mówi, może być leczona przez lekarzy rodzinnych i chorować, przebywając w domu, ale – jak podkreśla – jest grupa osób, u których dojdzie do powikłań.
Czas trwania grypy i jej przebieg zależą od właściwości patogenu, stanu fizycznego i odpowiedzi układu odpornościowego danej osoby.
Jak wskazuje GIS, grypy nie można lekceważyć, ponieważ dla niektórych osób z przewlekłymi chorobami, np. serca, płuc, z cukrzycą, dla osób starszych, a także dla kobiet w ciąży lub małych dzieci może ona stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.
Jak minimalizować ryzyko zachorowania?
Unikajmy niepotrzebnych skupisk ludzkich, jeśli to możliwe, bo w miejscach publicznych jesteśmy bardziej narażeni
- rekomenduje Marek Posobkiewicz.
GIS radzi: przestrzegajmy higieny - kluczowe jest częste mycie rąk, jeżeli dotykamy poręczy, klamek, blatów pomyślmy o tym, że chwilę wcześniej mogła tam być osoba zainfekowana. Jeżeli jesteśmy chorzy i przebywamy w domu, pamiętajmy o częstym wietrzeniu pomieszczeń.
W tym sezonie grypowym przeważa szczep wirusa A(H1N1), który krąży wśród Polaków od 2009 r. i - podobnie jak w ubiegłych latach - wywołuje zachorowania tak jak pozostałe szczepy wirusa grypy. Większość tych zachorowań ma lekki lub umiarkowany przebieg.
kurier.pap.pl