Polacy, Litwini i Rosjanie dogadali się. Wciąż jest szansa na to, że dwie gminy z powiatu sokólskiego dostaną kilkadziesiąt milionów złotych.
Państwa partnerskie programu transgranicznego Litwa-Polska-Rosja rozstrzygnęły wyniki pierwszego naboru wniosków i ustaliły listę projektów do dofinansowania. Oznacza to, że program będzie kontynuowany i nie grozi nam utrata 38 mln euro - poinformowało Ministerstwo Rozwoju Regionalnego na swojej stronie internetowej.
8 lutego 2012 r. w Brukseli odbyło się posiedzenie Wspólnego Komitetu Monitorującego (WKM). Po 12-godzinnych obradach osiągnięto kompromis. O ile nie zadowala on żadnego z państw biorących udział w programie, umożliwił on uzgodnienie listy 35 projektów, które zostaną wdrożone do realizacji. Lista obejmuje 2 projekty, na których szczególnie zależało polskim partnerom w programie. Proces kontraktacji zaakceptowanych projektów rozpocznie się w najbliższym czasie.
Z powiatu sokólskiego dwie gminy złożyły wnioski w ramach tego programu. Samorząd Korycina chciałby wybudować grodzisko w Milewszczyźnie. Miałby tam powstać średniowieczny gród z nasypem, drewnianą palisadą, wieżami i fosą. Inwestycję nazwano już "drugim Biskupinem". Przedsięwzięcie ma kosztować około 16 milionów złotych (niemal 4,5 mln euro), z czego gmina miała wyłożyć zaledwie 10 procent.
Samorząd Sokółki chciałby natomiast uzyskać środki na kolektory słoneczne, które miałyby być montowane na domach mieszkańców gminy. Także ten projekt jest wart ponad 16 mln zł, z czego niemal 14,5 mln pochodziłoby ze środków unijnych. Partnerem Sokółki jest rosyjskie miasto Gusiew z Obwodu Kaliningradzkiego.
O tym, jakie konkretnie projekty zostaną zaakceptowane jeszcze nie wiadomo.
Łączna kwota środków w ramach programu Litwa-Polska-Rosja to 176 milionów euro - informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.
(is)