Po raz czterdziesty ósmy Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” trafi do artystów tworzących w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnienia otrzymają także badacze, popularyzatorzy oraz instytucje i organizacje dokumentujące i upowszechniające kulturę tradycyjną. Uroczysta gala odbędzie się w lipcu na Zamku Królewskim w Warszawie.
REKLAMA
– Narodowy Instytut Muzyki i Tańca po raz kolejny ma zaszczyt być organizatorem gali Nagrody im. Oskara Kolberga, podczas której Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczy najważniejsze wyróżnienia w dziedzinie polskiej kultury tradycyjnej jej najwybitniejszym przedstawicielom – mówi Paula Lis-Sołoducha, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Zgodnie z kilkuletnią tradycją już niebawem zespół NIMiT wybierze się w miejsca, z których pochodzą tegoroczni Laureaci, aby bliżej ich poznać i przyjrzeć się ich pracy w możliwie najbardziej autentycznym otoczeniu. Efekty tych niezwykle inspirujących spotkań będzie można zobaczyć już niedługo na naszych stronach internetowych oraz podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim w Warszawie.
Wśród laureatów 48. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego wyróżniona została Ludgarda Sieńko. To tkaczka, kontynuatorka tradycji tkactwa dwuosnowowego. Wypracowała własny styl. Jej tkaniny wyróżnia ciekawa kolorystyka, niesymetryczna kompozycja i ornamentyka. Starannie opracowuje sceny z życia wsi i przekłada je na język tkacki.
Ludgarda Sieńko urodziła się w Nowokolnie w gminie Janów. Tkania nauczyła się w latach 70-tych od swojej sąsiadki Reginy Krupowicz. Początkowo głównym zleceniodawcą była Spółdzielnia Rękodzieła Ludowego „Cepelia”, która dostarczała surowca, akceptowała wzory i zamawiała różne rodzaje tkanin: makatki, bieżniki, dywany. Od 1985 roku tkaczka należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie.
Twórczyni najchętniej wykonuje tkaniny tematyczne. Tworzy własne, rozpoznawalne kompozycje. Jej prace o starannej strukturze świadczą o doskonale opanowanej technice i cieszą się dużym uznaniem odbiorców. Na krośnie ręcznie tka wzory ludowe i tematyczne. Na jarmarkach prezentuje tkaninę dwuosnowową, wyroby siatkowe, makaty, bieżniki, dywany wykonywane ręcznie, obrusy wiązane iglicą, serwety, poduszki wiązane siatkowo.
Dzieła pani Ludgardy były wielokrotnie nagradzane w konkursach sztuki ludowej, trafiają do kolekcji prywatnych w kraju i za granicą. Znajdują się w etnograficznych zbiorach muzeów m.in. w Toruniu, Krakowie, Warszawie, Częstochowie, Białymstoku oraz w Izbie Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie.
Ludgarda Sieńko od 1997 roku systematycznie bierze udział w corocznych konkursach na tkaninę dwuosnowową, organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Janowie.
W połowie lat 90. XX wieku tkaczka udostępniła swoją pracownię turystom i koneserom sztuki ludowej odwiedzającym Szlak Rękodzieła Ludowego Województwa Podlaskiego. Chętnie przyjmuje w niej zarówno wycieczki, jak i osoby prywatne.
Współpracuje z Fundacją Biebrzańską. Prowadziła warsztaty tkackie m.in. w Ochli koło Zielonej Góry, w Ośrodku Pracy Twórczej na Wigrach oraz w rodzinnym Janowie.
Jest uczestniczką licznych jarmarków i targów sztuki ludowej, takich jak białostockie Kaziuki czy Jarmark na Jana oraz majowych i wakacyjnych targów w Osowcu, festiwalu Sztuki i Przedmiotów Artystycznych w Poznaniu – czytamy na stronie dwuosnowowa.pl.
Uroczyste wręczenie nagród podczas gali na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się 12 lipca 2023 roku.
Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814–1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.
opr. (orj)