Dobiegł końca nabór do drugiej edycji programu stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz – Uczeń”. Do programu zgłaszali się twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, muzycy i rękodzielnicy oraz adepci różnych dziedzin, którzy pod okiem mistrzów chcieli doskonalić swoje umiejętności. Wśród wyróżnionych par jest jedna z powiatu sokólskiego.
REKLAMA
Komisja konkursowa podjęła decyzję o przyznaniu stypendiów 22 parom twórców.
Celem programu stypendialnego „Mistrz – Uczeń” jest podtrzymywanie lokalnych tradycji i umiejętności oraz zapewnienie ciągłości tej twórczości, przejawiającej się w kulturze słownej, folklorze oraz sztuce, rzemiośle i rękodziele. Szczególnie ważne jest wsparcie umiejętności zagrożonych zaginięciem. Program spotkał się z szerokim odzewem: wpłynęło 138 wniosków od twórców i artystów reprezentujących różne dziedziny twórczości.
Wśród wyróżnionych jest m.in. Bernarda Rość i Magdalena Waszczeniuk - córka twórczyni. Panie zajmą się wykonywaniem tkanin dwuosnowowych.
Bernarda Rość jest utytułowaną podlaską tkaczką, obecnie mieszka i tworzy we wsi Szaciłówka. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1986 r. w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego, od przeszło 46 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa podwójnego. Posiada imponujący dorobek twórczy oraz wiele nagród i wyróżnień w konkursach, a jej prace znalazły miejsce w zbiorach muzealnych w kraju i za granicą. Wełniane dywany komponowane przez artystkę ludową Bernardę Rość na czteronicielnicowym warsztacie tkackim techniką podwójną zaliczane są do arcydzieł rękodzieła ludowego. Mistrzostwo wykonania podparte prawie 50-letnim stażem pracy twórczyni, niezwykła staranność i precyzyjność w rozmieszczeniu poszczególnych elementów sprawiają, że widz staję się niejako uczestnikiem prezentowanych scen. Są to tkane obrazy, które stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Jej prace przesiąknięte są regionalną tradycją, w której twórczyni wzrastała.
ZOBACZ TEŻ: Bernarda Rość laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga
opr. (orj)