Jak długo żyją nietoperze? Co robią zimą? Co je łączy, a co różni od pozostałych ssaków? Na te i inne pytania dotyczące biologii i ekologii nietoperzy szukali odpowiedzi pracownicy Biebrzańskiego Parku Narodowego wraz z grupami młodzieży.
REKLAMA
W spotkaniu wzięła udział klasa mundurowa z dąbrowskiego liceum, 6 Lipska Drużyna Harcerskiej Służby Granicznej „Żubry” oraz Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii im. Św. Józefa w Różanymstoku.
Miejscem spotkania był Terenowy Ośrodek Edukacji Trzyrzeczki oraz niesamowity o tej porze roku las. W trakcie wizyty uczestnicy rozprawili się z kilkoma mitami na temat tych enigmatycznych zwierząt, a także odwiedzili schron tzw. linii Mołotowa, będący jednym z miejsc hibernacji nietoperzy na terenie parku.
„Wzięliśmy udział w czynnej ochronie nietoperzy, wieszając dla nich sztuczne schronienia letnie. Budki szczelinowe, szczególnie dostosowane do potrzeb mopka zachodniego zostały podarowane przez Akcja Budka. Pozostaje czekać na pierwszych lokatorów.
Pamiętajmy, że taka pomoc nietoperzom ma charakter doraźny, należy dążyć przede wszystkim do zapewniania im kryjówek powstałych w naturalnych procesach i zaburzeniach jak wiatrołomy czy gradacje owadów, prowadzących do zamierania drzew i powstawania martwego drewna” - czytamy na Facebooku Biebrzańskiego Parku Narodowego.
opr. (orj)
Zdjęcia - Biebrzański Park Narodowy/Facebook: