Z pytaniami dotyczącymi gospodarki odpadami w gminie Dąbrowa Białostocka zwrócił się do nas Czytelnik. O pomoc w wyjaśnieniu wątpliwości poprosiliśmy Dariusza Lipskiego, zastępcę burmistrza Dąbrowy Białostockiej.
Co mamy zrobić ze śmieciami, które zebrały się do 30 czerwca, a na które wywóz był zakontraktowany umową, a zgodnie z harmonogramem były one w tym miesiącu odebrane już dwa razy, jednakże od drugiego wywozu do końca miesiąca minęło ponad 10 dni?
Dariusz Lipski: Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, obowiązki odbioru śmieci z gospodarstw domowych gmina przejmuje od 1 lipca 2013 roku. Wszystkie odpady powstałe do 30 czerwca ma obowiązek odebrać firma, która świadczyła tę usługę. Jeżeli nie wywiązała się ona z tego wymogu, prosimy o poinformowanie o tym fakcie Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej, tel. 85 712 11 00, wew. 138.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na ulotkach wydanych przez Urząd Miejski w Dąbrowie Białostockiej, nie można wyrzucać następujących rzeczy: opakowań po lekach, olejach, smarach, strzykawek, szczoteczek do zębów, opakowań z resztkami po jogurtach, masłach, margarynach, zabrudzonego papieru, papierów ściernych, tapet, worków po cemencie, pieluch jednorazowych, szyb okiennych, szklanek, kieliszków, żarówek. Co mamy z tym zrobić? Do szkła nie można wyrzucić szklanek, do papieru - worków po cemencie.
Dariusz Lipski: Jeżeli podany odpad w kolumnie „Nie wrzucamy” nie jest odpadem niebezpiecznym, to zgodnie z informacją podaną na drugiej stronie ulotki oraz obowiązującym regulaminem utrzymania czystości i porządku w Gminie Dąbrowa Białostocka, należy go albo dostarczyć do PSZOK-a, albo wrzucić do odpadów zmieszanych.
I tak: opakowań po lekach, gdzie lek ma bezpośredni kontakt z opakowaniem np. blistry, szklane lub plastikowe buteleczki – PSZOK, natomiast kartonik lub pudełko papierowe, w którym ten blister lub butelka się znajdowały należy wrzucić do pojemnika na makulaturę;
opakowania po olejach - jeżeli jest to opakowanie po oleju spożywczym, "puste:, to do pojemnika lub worka na tworzywa sztuczne;
opakowania po smarach i olejach maszynowych oraz środkach ochrony roślin - należy je dostarczyć do PSZOK-a.
Rolnicy powinni pamiętać o wymogach wzajemnej zgodności, to znaczy o zasadach obowiązujących rolników sięgających po dopłaty bezpośrednie (czyli w praktyce prawie wszystkich). Jedną z zasad jest dbałość o środowisko naturalne polegające na selektywnej zbiórce odpadów niebezpiecznych takich jak: oleje przepracowane, filtry olejowe, opakowania po substancjach niebezpiecznych (środkach ochrony rośli, olejach itp.). Aby ewentualnie nie stracić dopłat bezpośrednich, należy powstające w gospodarstwach rolniczych w/w odpady przekazać specjalistycznym firmom świadczącym nieodpłatny odbiór i uzyskać potwierdzenie odbioru w postaci Karty Przekazania Odpadu. Adresy firm świadczących tego typu usługi są dostępne w Urzędzie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej pok. 2.
Strzykawki igły i waciki używane przy wykonywaniu zastrzyków są niebezpiecznymi odpadami medycznymi. W związku z tym osoba wykonująca zabiegi powinna mieć stosowną umowę z firmą utylizującą tego typu odpady i nie powinny one być pozostawione w gospodarstwie domowym, gdyż stanowią bardzo duże zagrożenie toksykologiczne dla środowiska.
Szczoteczki do zębów, opakowania z resztkami po jogurtach, masłach, margarynach, zabrudzony papier, papier ścierny, tapety, worki po cemencie, pieluchy jednorazowe, szyby okienne, szklanki, kieliszki, żarówki (o ile nie są to żarówki tzw. energooszczędne, świetlówki, jarzeniówki) powinny trafić do pojemników na odpady zmieszane, natomiast świetlówki, jarzeniówki, oświetlenie z diodami led, tzw. żarówki ledowe i energooszczedne należy dostarczyć do PSZOK-a.
Pytanie od redakcji: Jak przebiega wdrażanie w życie ustawy śmieciowej w gminie Dąbrowa Białostocka i z czym gmina ma jak dotąd największe problemy? Czy udało się w odpowiedniej liczbie dostarczyć worki i kosze do selektywnej zbiórki odpadów?
Dariusz Lipski: Obecnie systematycznie dostarczane są pojemniki na odpady zmieszane do osób indywidualnych, natomiast worki na odpady segregowane dostarczone zostaną do końca miesiąca lipca, ze względu na problemy produkcyjne i dużą ilość zamówień na tego typu asortyment w kraju. W zabudowie wielorodzinnej na dzień dzisiejszy dostarczone zostały pojemniki na odpady zmieszane oraz w dużej części na odpady segregowane, tzn. tworzywa sztuczne, szkło i makulaturę, a pojemniki na drobny metal dostarczone zostaną w najbliższym czasie.
opr. (is)