Kapliczka na cmentarzu przykościelnym parafii pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dąbrowie Białostockiej została wpisana do rejestru zabytków.
Neogotycki obiekt znajduje się na północ od kościoła parafialnego, w miejscu, gdzie znajdowało się prezbiterium nieistniejącego, drewnianego kościoła. Kaplica upamiętnia poprzednią świątynię, która została rozebrana przez mieszkańców Dąbrowy w nocy z dnia 4 na 5 maja 1902 r.
Obiekt powstał z inicjatywy i fundacji lokalnej społeczności, mocno zaangażowanej w losy parafii. Swoją formą architektoniczną nawiązuje do stylów średniowiecznych.
Murowaną, wolnostojącą kapliczkę wzniesiono na rzucie prostokąta. Obiekt usytuowano na wysokim cokole. W każdej z ceglanych elewacji znajduje się wąski prostokątny otwór okienny. Nadokienniki zaakcentowano pionowym ułożeniem cegieł, zaś ściany boczne zwieńczono trójkątnymi szczycikami.
Elementami podkreślającymi walory dekoracyjne i estetyczne obiektu są lizeny okienne oraz gzymsy. Kapliczka stanowi przykład skromnej w wyrazie, tzw. małej architektury z początku XX w.
Kapliczka nawiązuje stylowo do architektury świątyni, stanowiąc tym samym uzupełnienie dąbrowskiego zespołu kościelnego.
wuoz.bialystok.pl
opr. (orj)
Zdjęcia - wuoz.bialystok.pl: