W „małym parku” tuż obok pomnika Zasłużeni dla Dąbrowy stanęły tablice upamiętniające wielokulturową, a zwłaszcza żydowską, historię Dąbrowy Białostockiej.
„Tuż przed wybuchem II wojny światowej Dąbrowa zmieniała swoje oblicze z wiejskiego na miejskie. Sąsiedztwo kolei szczęśliwie położonej na coraz bardziej uczęszczanym szlaku Białystok-Wilno sprawiał że powstawały nowe przedsiębiorstwa: dwa nowoczesne młyny motorowe, kaflarnia, mleczarnia, a nawet niewielka fabryka cukierków. Pięknie położone miasteczko okalały liczne wiatraki – znak szczególny urokliwej osady. Niedaleko kościoła katolickiego stała murowana synagoga. Mieszkały tu nieomal wszystkie nacje reprezentujące dawną wielokulturową Rzeczpospolitą: Polacy, Żydzi i Tatarzy, katolicy i prawosławni” – możemy przeczytać na tablicach.
Na planszach widnieją archiwalne zdjęcia Dąbrowy zestawione z tymi współczesnymi. Opisana jest również historia wielokulturowego miasta w dwóch językach – polskim i angielskim.
Pierwsze wzmianki o Żydach mieszkających w Dąbrowie pochodzą z XVII wieku. W mieście istniała m.in. szkoła żydowska, bożnica, łaźnia i cmentarz. Liczba Żydów w mieście z roku na rok rosła. W 1799 roku było ich 283, a w 1939 - 2 350.
(or)