"Dziś PKP PLK S.A. przygotowuje drastyczne decyzje polegające na całkowitym wyłączeniu z ruchu wielu odcinków linii kolejowych w Polsce, w tym odcinka Sokółka-Augustów-Suwałki. Sprzeciwiają się temu samorządy, które nie godzą się na postępującą marginalizację północnej części Polski, sprzeciwiają się również temu mieszkańcy województwa podlaskiego" - pisze poseł Jarosław Zieliński, który zwrócił się z interpelacją w sprawie pomysłu likwidacji linii kolejowej Sokółka - Suwałki do ministra transportu.
"Chciałbym w tej interpelacji zwrócić szczególną uwagę na zagrożenia związane z odcinkiem Sokółka-Augustów-Suwałki, który stanowi ważną część i tak już rzadkiej sieci połączeń kolejowych w północno-wschodniej części Polski" - pisze poseł PiS.
"Zmiany proponowane przez Zarząd PKP PLK S.A. byłyby dla regionu bardzo szkodliwe i pociągnęłyby za sobą znaczne koszty społeczne. W swojej interpelacji poselskiej z dnia 30 czerwca 2009 roku skierowanej do Ministra Infrastruktury zwracałem uwagę na negatywne skutki zmiany trasy linii kolejowej E75 Rail Baltica, która pierwotnie miała przebiegać wzdłuż zagrożonej teraz likwidacją trasy Sokółka-Augustów-Suwałki. W wyniku ekspertyz zleconych przez PKP PLK trasa linii E75 Rail Baltica została zmieniona i zdecydowano o tym, że będzie ona przebiegać przez Ełk i Olecko. We wspomnianym wyżej wystąpieniu wskazywałem na pilną potrzebę modernizacji odcinka Suwałki-Augustów-Sokółka, który z uwagi na jego znaczenie wymaga remontu i poprawy parametrów technicznych. W odpowiedzi zapewniano mnie, że środki przeznaczone na utrzymanie trasy Sokółka-Augustów-Suwałki nie zostaną ograniczone mimo zmiany przebiegu trasy E75 Rail Baltica przez Ełk-Olecko, a infrastruktura kolejowa na tym odcinku będzie remontowana.
Dziś sytuacja uległa zmianie i mimo wcześniejszych zapewnień linia Sokółka-Augustów-Suwałki znalazła się na liście odcinków przeznaczonych do likwidacji.
Kolejną interpelację w sprawie modernizacji trasy E75 Rail Baltica przedłożyłem Prezesowi Rady Ministrów 27 sierpnia 2012 roku. Zwracałem w niej ponownie uwagę na szkodliwość zmiany przebiegu trasy Rail Baltica i skierowanie jej przez Ełk-Olecko, odbiera ona bowiem szansę miastom położonym wzdłuż tej trasy: Wasilków, Czarna Białostocka, Sokółka, Dąbrowa Białostocka i Augustów na skorzystanie w przyszłości z nowoczesnej kolei, która bez wątpienia pobudziłaby gospodarkę tych miast i sąsiadujących z nimi miejscowości. W odpowiedzi na to wystąpienie otrzymałem informację, że linia Sokółka-Augustów-Suwałki nie będzie modernizowana, o co wielokrotnie zabiegałem w swoich poprzednich wystąpieniach.
Dziś PKP PLK S.A. przygotowuje drastyczne decyzje polegające na całkowitym wyłączeniu z ruchu wielu odcinków linii kolejowych w Polsce, w tym odcinka Sokółka-Augustów-Suwałki Jak już wspomniałem, sprzeciwiają się temu samorządy, które nie godzą się na postępującą marginalizację północnej części Polski, sprzeciwiają się również temu mieszkańcy województwa podlaskiego" - brzmi interpelacja posła.
Czy w świetle przytoczonych wyżej argumentów rząd odstąpi od szkodliwego planu polegającego na wyłączeniu z ruchu linii kolejowej Sokółka-Augustów- Suwałki? Co spowodowało, że rząd zrezygnował, mimo wcześniejszych deklaracji, z modernizacji linii kolejowej nr 40 Białystok-Suwałki na odcinku Sokółka- Augustów-Suwałki? W jaki sposób rząd zamierza rozwiązać problem pogarszającej się komunikacji kolejowej miast i gmin powiatów suwalskiego, augustowskiego i sokólskiego z Białymstokiem, Warszawą i innymi dużymi miastami w kraju?" - pyta Jarosław Zieliński ministra transportu Sławomira Nowaka.
O sprawie informowaliśmy w tekstach Stała na stacji lokomotywa [WIDEO] oraz Linia kolejowa Sokółka - Suwałki do likwidacji?.
opr. (is)