Tak wyglądało miasto po II wojnie światowej.
Prezentujemy archiwalne zdjęcia Dąbrowy Białostockiej. Na dwóch pierwszych fotografiach zobaczyć można kościół pw. św. Stanisława. Jego historię opisaliśmy w tekście Wierni w ciągu jednej nocy rozebrali cały kościół. Szczególnie pierwsze zdjęcie uzmysławia, jak bardzo zmienił się obraz miasta w ciągu kilkudziesięciu ostatnich lat.
Na kolejnej fotografii widać zniszczenia, jakich dokonała wojna. Na stronie dabrowa-bial.pl w notce poświęconej historii miasta przeczytać można, że "22 czerwca 1941 roku na te tereny wkroczyli Niemcy, którzy prawie całkowicie spalili Dąbrowę". Czy jest to właśnie pamiątka po owych tragicznych wydarzeniach, czy też wiąże się może z 1944 rokiem. W jakich okolicznościach spalono miasto? Liczymy na pomoc naszych Czytelników. Prosimy o maile i wpisywanie się w komentarzach pod tekstem.
Kolejna fotografia - wykonana w latach 50-tych - przedstawia kondukt pogrzebowy zmierzający w stronę cmentarza dzisiejszą ulicą 1000-lecia Państwa Polskiego. W tle widać powstający budynek urzędu powiatowego. Dąbrowa, choć utraciła prawa miejskie w 1950 roku, sześć lat później stała się siedzibą powiatu. Wzgórze widoczne po lewej stronie wygląda dziś zupełnie inaczej. Następne zdjęcie wykonano kilka lat później.
Na kolejnej fotografii widać... zimę. I oczywiście charakterystyczny wiadukt biegnący nad ulicą Wojska Polskiego. Na zakończenie jeszcze wizyta na wtorkowym rynku dąbrowskim, na który mus było przyjechać sprzętem napędzanym końmi, bynajmniej nie mechanicznymi.
Fotografie publikujemy dzięki uprzejmości Macieja Sulika i Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Dąbrowie Białostockiej. Niektóre z nich są prezentowane na wystawie na holu MGOK-u.
Jeżeli macie w swoich szufladach archiwalne zdjęcia, wykonajcie ich kopie i nadeślijcie mailem do redakcji wraz z krótkim opisem. Czekamy pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
(is)