W zasobach Narodowego Archiwum Cyfrowego znaleźliśmy zdjęcie wykonane w Różanymstoku w 1937 roku.
"Uroczystość 15-lecia Gimnazjum Towarzystwa Salezjańskiego w Różanystoku. Na fotografii widoczni m.in. w pierwszym rzędzie to: generał Franciszek Kleeberg (piaty z lewej), pułkownik Wacław Piekarski ( pierwszy z prawej)" - głosi podpis zdjęcia, które zostało wykonane przez fotoreportera "Ilustrowanego Kuriera Codziennego".
Warto przy okazji przypomnieć więc dzieje różanostockiej świątyni w 20-leciu międzywojennym (za stroną rozanystok.pl). Podczas toczącej się I wojny światowej, w sierpniu 1915 roku wyjechały na Wschód mniszki prawosławne, osadzone w klasztorze po powstaniu styczniowym. Zabrały ze sobą XVII-wieczny obraz Matki Bożej (który zaginął bez wieści podczas rewolucji bolszewickiej w Rosji). Po zajęciu tych terenów przez Niemców klasztor został zmieniony na koszary wojskowe, a kościół na magazyn. Dopiero w listopadzie 1918 roku świątynia została przekazana duchowieństwu katolickiemu. 28 listopada tego roku biskup wileński Jerzy Matulewicz przywrócił do życia parafię różanostocką, a jej proboszczem mianował księdza Witolda Sarosieka – wikariusza z Dąbrowy Grodzieńskiej.
Rok później do Różanegostoku przybyli salezjanie, którzy zajęli się działalnością oświatowo-wychowawczą, otwierając tu różnego typu szkoły, w tym także gimnazjum. W 1923/24 roku na uroczystościach odpustowych z okazji Zielonych Światek gościł ksiądz Jan Chrzciciel Montini, późniejszy papież Paweł VI, oraz nuncjusz apostolski Monsignore Lauri.
8 września 1929 roku do kościoła wprowadzono nowy obraz Matki Boskiej namalowany w Warszawie w firmie Włodzimierza Tura. Wizerunek Madonny został poświęcony w Rzymie przez papieża Piusa XI. Obraz ten czczony jest do dziś.
Generał Kleeberg widoczny na zdjęciu to późniejszy bohater spod Kocka, ostatniej bitwy kampanii wrześniowej 1939 roku, jeden z jej wielkich bohaterów.
Zdjęcie pochodzi z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
(is)