REKLAMA

 

TEMAT: Krótka historia Dąbrowy

Krótka historia Dąbrowy 2012/01/13 21:01 #609

  • Kapitan Golonka
  • Kapitan Golonka Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 19
  • Thank you received: 3
  • Oklaski: 4
Pozwolę sobie założyć ten wątek, żeby zachęcić wszystkich do stworzenia wirtualnej historii Dąbrowy i okolic. Ja zacznę z innej "diecezji", czyli z Lipska. W centrum miejscowości jest pomnik, który mówi, że stamtąd właśnie wyruszył słynny Hubal, major Dobrzański. Tymczasem ja czytałem gdzieś (nie pomnę gdzie), że Hubala w Lipsku nigdy nie było, a wyprawił się w kierunku Warszawy po bitwie pod Kodziowcami, bardziej na północ. Czy ktoś mógłby podać informacje na ten temat?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Krótka historia Dąbrowy 2012/02/24 16:08 #811

  • mariangie
  • mariangie Avatar
  • Offline
  • User is blocked
  • Posty: 1
  • Oklaski: 0
Witam,

nie mam niestety zadnej wiedzy na ten temat i nie moge pomoc.
Postanowilem jednak "przykleic sie" do tego watku, poniewaz chcialem prosic Was o pomoc w moich poszukiwaniach.

Jestem wnukiem Witolda Godlewskiego urodzonego w Jaminach (gmina Sztabin) w listopadzie 1907 r (prawdopodobna data). Rodzice: Anna i Wawrzyniec. W 1946 r. moj dziadek wzial slub koscielny z Genowefa Dej (nie pochodzila z Dabrowy) w Dlugiej Szlacheckiej k. Warszawy, nastepnie slub cywilny w Dabrowie w maju 1947 r. W Dąbrowie mieszkali na ul. Świerczewskiego 6 (wcześniej Kalniańska).

Niestety nie wiele wiem na temat tego co i gdzie robil.

Wiem, ze przed wojna sluzyl w Suwalskiej Brygadzie Kawalerii, oraz ze dosc krotko sluzyl w policji gdzies na Kresach.
W czasie wojny byl czlonkiem oddzialu partyzanckiego (nie wiem jakiego - prawdopodobnie okolice Dabrowy, Sokolki).
Podobno zaraz po wojnie zdarzalo mu sie znikac z domu na pewien czas (chodzil do lasu?). Ujawnil sie w Warszawie. Zostal aresztowany i po pobycie w wiezieniu wrocil do domu. Z tego co udalo mi sie ustalic, jego przeszosc zawazyla na powojennym zyciu - szykany i niechec ze strony wladz (nie mogl nigdzie znalezc pracy, itp.).
Zaraz po wojnie razem z bratem (Teofil) i jego szwagrem (Roman Ostapowicz) kupili w Dabrowie mlyn. Oczywiscie mlyn wkrotce zostal znacjonalizowany - znajdowal sie przy tej samej ulicy co dom.
Dzidek moj zmarl na zawal 22 maja 1961 r. w Dabrowie na stacji benzynowej (tam udalo mu sie znalezc prace).


Wkrotce postaram sie dodac cos wiecej.

Z gory dziekuje za wszelka pomoc.

M.

P.S. Przepraszam za brak polskich znakow.
Ostatnio zmieniany: 2012/02/24 21:53 przez mariangie.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Krótka historia Dąbrowy 2013/01/01 21:37 #2283

  • Sokółczanin
  • Sokółczanin Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 19
  • Thank you received: 5
  • Oklaski: 0
Major Dobrzański (Hubal) wycofywał się z Nowogródczyzny idąc na ratunek dla walczącego Grodna, ze swoim 110 pułkiem ułanów, po starciach z Sowietami, dlatego tak niewiele wiedzy ogólnej o jego początkach. Nie była to wiedza potrzebna propagandzie PRL, między innym ze względu na jego przełożonego ppłk Jerzego Dąbrowskiego, późniejszego "Łupaszkę".
Prawdopodobnie przejście do swego rodzaju partyzantki i decyzję o utworzeniu wydzielonego oddziału Wojska Polskiego podjął we wsi Jasionowo, dawniej gmina Dembowo vel Dębowo w parafii Jaminy. Ppłk Dąbrowski podją inną decyzję i ukrywał się w okolicy wsi Woźnawieś budując partyzantkę działającą przeciwko Sowietom w Puszczy Augustowskiej

W okolicy Dolistowa Starego nad Biebrzą, po starciu ich patrolu z sowietami zginął rotmistrz Wiktor Moczulski pochowany w sekrecie, właśnie w Jaminach.
Między innymi można o tym przeczytać w książce Tomasza Strzembosza i Rafała Wnuka pt. "Czerwone Bagno". Jest też trochę lokalnej historii w innych publikacjach o Hubalu i Łupaszce.
Oficjalne rozformowanie nastąpiło 28.09.1939 w okolicach wsi Janowo pod Kolnem, bliżej Mazowsza

Inaczej mówiąc prawdą jest, że był w Lipsku ale bardziej to raczej w jego okolicy. Przedzierał się lasami i bagnami na południowy zachód. Jego dowódcą był podpułkownik Jerzy Dąbrowski "Łupaszka", o czym ten pomnik już nie wspomina. Parę dni później przedzierali się przez Czerwone Bagno na Szczuczyn.
Ostatnio zmieniany: 2013/01/01 21:58 przez Sokółczanin.
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Krótka historia Dąbrowy 2013/01/02 21:05 #2288

  • Sokółczanin
  • Sokółczanin Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 19
  • Thank you received: 5
  • Oklaski: 0
mariangie napisał:

...Jestem wnukiem Witolda Godlewskiego urodzonego w Jaminach (gmina Sztabin) w listopadzie 1907 r (prawdopodobna data). Rodzice: Anna i Wawrzyniec. W 1946 r. moj dziadek wzial slub koscielny z Genowefa Dej (nie pochodzila z Dabrowy) w Dlugiej Szlacheckiej k. Warszawy, nastepnie slub cywilny w Dabrowie w maju 1947 r. W Dąbrowie mieszkali na ul. Świerczewskiego 6 (wcześniej Kalniańska).

Niestety nie wiele wiem na temat tego co i gdzie robil.

Wiem, ze przed wojna sluzyl w Suwalskiej Brygadzie Kawalerii, oraz ze dosc krotko sluzyl w policji gdzies na Kresach.
W czasie wojny byl czlonkiem oddzialu partyzanckiego (nie wiem jakiego - prawdopodobnie okolice Dabrowy, Sokolki).
Podobno zaraz po wojnie zdarzalo mu sie znikac z domu na pewien czas (chodzil do lasu?). Ujawnil sie w Warszawie. Zostal aresztowany i po pobycie w wiezieniu wrocil do domu. Z tego co udalo mi sie ustalic, jego przeszosc zawazyla na powojennym zyciu - szykany i niechec ze strony wladz (nie mogl nigdzie znalezc pracy, itp.).
Zaraz po wojnie razem z bratem (Teofil) i jego szwagrem (Roman Ostapowicz) kupili w Dabrowie mlyn. Oczywiscie mlyn wkrotce zostal znacjonalizowany - znajdowal sie przy tej samej ulicy co dom.
Dzidek moj zmarl na zawal 22 maja 1961 r. w Dabrowie na stacji benzynowej (tam udalo mu sie znalezc prace).


Wkrotce postaram sie dodac cos wiecej.

Z gory dziekuje za wszelka pomoc.

M.

P.S. Przepraszam za brak polskich znakow.

Witam i proszę o kontakt poprzez to forum. Udało mi się coś niecoś ustalić, dzięki zaprzyjaźnionym Genealogom z Towarzystwa Genealogicznego Ziemi Sokólskiej, jak również będę mógł osobiście pomóc odnośnie przodków z parafii Jaminy od mniej więcej XIX wieku wstecz

Pozdrawiam
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Krótka historia Dąbrowy 2013/01/02 21:06 #2289

  • Sokółczanin
  • Sokółczanin Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 19
  • Thank you received: 5
  • Oklaski: 0
błąd
Ostatnio zmieniany: 2013/01/04 15:12 przez Sokółczanin. Powód: powtórzenie treści
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Krótka historia Dąbrowy 2013/01/04 15:03 #2292

  • geodeta
  • geodeta Avatar
  • Offline
  • Młodszy forowicz
  • Posty: 22
  • Thank you received: 10
  • Oklaski: 9
Prośba do Administratora: Daty przypisywane pod wypowiedziami forumowiczów wprowadzają w błąd czytelników, czy to jest zamierzone, czy po prostu jakiś chochlik związany ze zmianą serwera czy cóś tam ;) ?
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Krótka historia Dąbrowy 2013/01/17 14:39 #2428

  • Sokółczanin
  • Sokółczanin Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 19
  • Thank you received: 5
  • Oklaski: 0
Dodaję kolejny link z relacjami ludzi, którzy byli świadkami "Obławy Augustowskiej"
Jest tam wiele nazwisk i wydarzeń również z okolic Dąbrowy Białostockiej i Kamiennej.
Zanim ktokolwiek wypowie się w temacie, niech najpierw zapozna się z faktami, bo łatwiej jest szkalować i obrzucać błotem niż poświęcić czas i zapoznać się z relacjami dot tamtego okresu.

www.dziecionline.pl/Suwalki/katyn/1.htm
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.

Odp: Krótka historia Dąbrowy 2013/03/17 14:09 #2803

  • Andrzej
  • Andrzej Avatar
  • Offline
  • Świeżak
  • Posty: 10
  • Thank you received: 4
  • Oklaski: 1
geodeta napisał:
Prośba do Administratora: Daty przypisywane pod wypowiedziami forumowiczów wprowadzają w błąd czytelników, czy to jest zamierzone, czy po prostu jakiś chochlik związany ze zmianą serwera czy cóś tam ;) ?
No właśnie! Gdyby się dało ustawić datę w formacie DD-MM-RRRR lub odwrotnie - to byłoby piękne...
Administrator wyłączył możliwość publicznego pisania postów.
Time to create page: 0.076 seconds

REKLAMA

 

Facebook

Instagram