Wiadomości

 

 

Co i ile można przywieźć do Polski z Białorusi

(sxc.hu)Białorusini będą mogli wjeżdżać do Polski raz na dwa tygodnie - poinformowali nas Czytelnicy. Okazuje się, że przepisy nie zmieniły się w nowym roku.

"Wspólnotowe i krajowe przepisy celne nie ograniczają możliwości przyjazdu obywateli Białorusi do Polski. Wymogi dotyczą przepisów, które są w gestii Straży Granicznej (paszport, wiza, posiadanie środków finansowych na pobyt w Polsce) - napisał w mailu do redakcji Mariusz Sitniczuk z Izby Celnej w Białymstoku.

Białoruskie przepisy pozwalają obywatelom tego państwa na wizytę w Polsce raz w na osiem dni. Jeżeli Białorusini przyjeżdżaliby częściej, narażaliby się na konieczność poniesienia dodatkowych należności przy granicy.

Co można przewieźć bez opłat? "Paliwo znajdujące się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwo znajdujące się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów" - informuje Mariusz Sitniczuk. Podróżny, który ukończył 17 lat może też wwieźć 40 sztuk papierosów.

Z napojami alkoholowymi sprawa przedstawia się tak, że można wwieźć do Polski:

1) jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:

a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej - 1 litr lub

b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 2 litry, i

c) wina niemusujące - 4 litry, i

d) piwo - 16 litrów,

2) jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środków transportu wykorzystywanych do podróży z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju:

a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej - 0,5 litra lub

b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 0,5 litra, i

c) wina niemusujące - 0,5 litra, i

d) piwo - 2 litry.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ceny ropy rozlewanej na czarno, sprowadzanej z Białorusi, wynoszą obecnie od 4,20 zł za litr (w Kuźnicy), do 4,50 zł za litr (w Sokółce).

(is)


Dawna Sokólszczyzna

  • Pogrzeb na ulicy Białostockiej

Szybkie newsy

Sonda

Czy w województwie podlaskim powinno zostać wybudowane lotnisko?

Facebook

Instagram

Pogoda

 © iSokolka.eu. Internetowa gazeta powiatu sokólskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt z redakcją: redakcja@iSokolka.eu, kontakt z działem handlowym: reklama@iSokolka.eu.