Wiadomości
Please update your Flash Player to view content.

Co i ile można przywieźć do Polski z Białorusi

(sxc.hu)Białorusini będą mogli wjeżdżać do Polski raz na dwa tygodnie - poinformowali nas Czytelnicy. Okazuje się, że przepisy nie zmieniły się w nowym roku.

"Wspólnotowe i krajowe przepisy celne nie ograniczają możliwości przyjazdu obywateli Białorusi do Polski. Wymogi dotyczą przepisów, które są w gestii Straży Granicznej (paszport, wiza, posiadanie środków finansowych na pobyt w Polsce) - napisał w mailu do redakcji Mariusz Sitniczuk z Izby Celnej w Białymstoku.

Białoruskie przepisy pozwalają obywatelom tego państwa na wizytę w Polsce raz w na osiem dni. Jeżeli Białorusini przyjeżdżaliby częściej, narażaliby się na konieczność poniesienia dodatkowych należności przy granicy.

Co można przewieźć bez opłat? "Paliwo znajdujące się w standardowym zbiorniku dowolnego pojazdu silnikowego oraz paliwo znajdujące się w przenośnym kanistrze, którego ilość nie przekracza 10 litrów" - informuje Mariusz Sitniczuk. Podróżny, który ukończył 17 lat może też wwieźć 40 sztuk papierosów.

Z napojami alkoholowymi sprawa przedstawia się tak, że można wwieźć do Polski:

1) jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat:

a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej - 1 litr lub

b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 2 litry, i

c) wina niemusujące - 4 litry, i

d) piwo - 16 litrów,

2) jeżeli są przywożone przez podróżnego, który ukończył 17 lat, który ma miejsce zamieszkania w strefie nadgranicznej lub jest pracownikiem zatrudnionym w strefie nadgranicznej, lub jest członkiem załogi środków transportu wykorzystywanych do podróży z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju:

a) napoje powstałe w wyniku destylacji i wyroby spirytusowe o mocy objętościowej alkoholu powyżej 22 %, alkohol etylowy nieskażony o mocy objętościowej alkoholu wynoszącej 80 % i więcej - 0,5 litra lub

b) alkohol i napoje alkoholowe o mocy objętościowej alkoholu nieprzekraczającej 22 % - 0,5 litra, i

c) wina niemusujące - 0,5 litra, i

d) piwo - 2 litry.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ceny ropy rozlewanej na czarno, sprowadzanej z Białorusi, wynoszą obecnie od 4,20 zł za litr (w Kuźnicy), do 4,50 zł za litr (w Sokółce).

(is)

Please update your Flash Player to view content.
Please update your Flash Player to view content.
Please update your Flash Player to view content.

Dawna Sokólszczyzna

  • Niemieckie armaty w parku miejskim. 1915

Sonda

Czy posługujesz się mową prostą?

Facebook

Forum - najnowsze

Pogoda

Pogoda Sokółka z serwisu

 © iSokolka.eu. Internetowa gazeta powiatu sokólskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt z redakcją: redakcja@iSokolka.eu, kontakt z działem handlowym: reklama@iSokolka.eu.