Krynki

 

 

Zniszczony meczet i mizar w Kruszynianach [FOTO]

Zniszczona ściana meczetu (Czytelnik)Dziś w nocy została zniszczona elewacja zabytkowego meczetu w Kruszynianach. Nieznani sprawcy (sprawca?) zamalowali też inskrypcję na głazie upamiętniającym wpisanie świątyni na listę Pomników Historii. Zniszczone są tez pomniki na muzułmańskim cmentarzu.

Farbą w sprayu zniszczono elewację meczetu. Na drzwiach wymalowane zostały dwie krechy, na bocznej ścianie - bazgroły. Farbą zamazano także kamień z tablicą pamiątkową ustawiony w tym miejscu w ubiegłym roku, a upamiętniający wpisanie meczetu na listę Pomników Historii. W podobny sposób zniszczono pomniki na muzułmańskim cmentarzu znajdującym się nieopodal - poinformowali nas mieszkańcy Kruszynian.

Na miejscu jest już policja i Straż Graniczna.

Meczet w Kruszynianach jest najstarszym tego typu zachowanym obiektem w Polsce. Pierwsza wzmianka w dokumentach o świątyni pochodzi z 1717 roku. Obecny meczet został zbudowany prawdopodobnie w drugiej połowie XVIII wieku lub w pierwszej połowie XIX wieku, na miejscu dawniejszego. W 1846 roku budynek przeszedł remont. 22 października 2012 roku zarządzeniem Prezydenta RP świątynia ta została, wraz z meczetem w Bohonikach, uznana za Pomnik Historii - przypomina Wikipedia.

(is)

Zniszczony meczet w Kruszynianach. Zdjęcia od Czytelnika:Dawna Sokólszczyzna

  • Smocza Jama

Szybkie newsy

Sonda

Czy w województwie podlaskim powinno zostać wybudowane lotnisko?

Facebook

Instagram

Pogoda

 © iSokolka.eu. Internetowa gazeta powiatu sokólskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt z redakcją: redakcja@iSokolka.eu, kontakt z działem handlowym: reklama@iSokolka.eu.