Kraj i świat

 

 

Kto ma klucze do Grobu Pańskiego? [FOTO, WIDEO]

Bazylika Grobu Pańskiego (iSokolka.eu)Zburzyli ją Persowie, odbudowali Bizantyjczycy, ponownie zniszczył kalif Al-Hakim. Obecny kształt uzyskała podczas wypraw krzyżowców. W każdy piątek podąża w jej kierunku prowadzona przez franciszkanów Droga Krzyżowa. Nabożeństwo ma wyjątkowy charakter w dzień taki jak dziś – Wielki Piątek.

Zapraszamy naszych Czytelników na wyprawę do miasta, w którym rozegrały się wydarzenia Wielkiego Tygodnia - do Jerozolimy. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć i filmiku z Ziemi Świętej.

W naszej wędrówce centralny punkt zajmuje Bazylika Grobu Pańskiego ulokowana w Dzielnicy Chrześcijańskiej na Starym Mieście w Jerozolimie. W świątyni zlokalizowanych jest pięć ostatnich stacji Drogi Krzyżowej. Po prawej stronie od głównego wejścia do bazyliki, wchodzi się wąskimi i stromymi schodami na Golgotę. Centralne miejsce w świątyni zajmuje Kaplica Grobu Chrystusa – świadek zmartwychwstania. Klucze do Bazyliki Grobu Pańskiego od wieków są w rękach rodziny muzułmańskiej. Jak do tego doszło? Otóż, w 1246 roku muzułmański władca Jerozolimy sułtan Ajjub przeprosił papieża Innocentego IV za masakrę chrześcijan i uszkodzenia Bazyliki Grobu Pańskiego. To właśnie wtedy sułtan przekazał klucze do świątyni rodzinie muzułmańskiej, aby nie wyróżniać żadnego z chrześcijańskich wyznań.

Obowiązkowym punktem odwiedzanym przez wszystkich, którzy przyjeżdżają do Izraela jest Góra Oliwna, z której roztacza się imponujący widok na Jerozolimę. Widać stąd doskonale Złotą Bramę – jedną z ośmiu bram Starego Miasta. Według tradycji żydowskiej, przez Złotą Bramę (zwaną Bramą Miłosierdzia) do Jerozolimy wjedzie Mesjasz, dlatego muzułmanie zamurowali ją w VII wieku. Według tradycji chrześcijańskiej to właśnie tędy Chrystus przekroczył jerozolimskie mury w Palmową Niedzielę.

Na zdjęciach widać tez poszczególne stacje Via Dolorosa, Ścianę Płaczu, zejście z Góry Oliwnej, Wieczernik, Kopułę Skały i Dolinę Jozefata, gdzie – zgodnie z biblijnym zapisem – odbędzie się Sąd Ostateczny.

(anad)

Wyprawa do Jerozolimy:

Jerozolima. Wideo:


Dawna Sokólszczyzna

  • Cerkiew zimą. W głębi widoczny budynek Domu Partii

Szybkie newsy

Sonda

Czy w województwie podlaskim powinno zostać wybudowane lotnisko?

Facebook

Instagram

Pogoda

 © iSokolka.eu. Internetowa gazeta powiatu sokólskiego. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kontakt z redakcją: redakcja@iSokolka.eu, kontakt z działem handlowym: reklama@iSokolka.eu.